Versija neįgaliesiems Puslapio struktūra  

Karšta naujiena

ATVIRŲ DURŲ DIENOS!!!
2019 m. spalio 14-18 dienomis visi norintys kviečiami susipažinti su ruošiamomis profesijomis >>

2019 m. spalio 17 d. 18.00 val. Centro aktų salėje vyks Gimnazijos skyriaus mokinių tėvų susirinkimas. 

Prisimindami svarbiausius šeimos įvykius pirmiausiai pagalvojame apie linksmas šventes – gimtadienio, sutuoktuvių, krikštynų, bet ne mažiau reikšmingos yra ir liūdnos apeigos, kai su artimu žmogumi tenka atsisveikinti visam laikui. Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre apeigų ir švenčių organizavimo specialybę pasirinkę jaunuoliai mokomi organizuoti visokius renginius, o laidojimo paslaugas teikiančių įmonių vadovai tvirtina, kad ir jiems tokie specialistai reikalingi.

„Mūsų darbe reikia ne tik tam tikrų žinių ir įgūdžių, bet ir tvirto vidinio apsisprendimo. Ne kiekvienas ryžtasi ir ne kiekvienas gali tokį darbą dirbti“, – sako Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė. Jos teigimu, bendrovė noriai įdarbina praktiką joje atlikusius jaunus žmones. Didžiausioje mūsų šalies civilinio laidojimo įmonėje šiuo metu dirba 10 apeigų ir švenčių organizavimo specialistų, kurių amžius – per 20 ar vos daugiau nei 30 metų.

Kai nori padėti, dirbti nėra sunku

„Kolektyvas mūsų jaunas ir draugiškas. Laisvalaikiu esame linksmi, bet į darbą žiūrime atsakingai – dirbdami laikomės rimties, įsiklausome į žmonių pageidavimus ir stengiamės jiems padėti. Žinojome, kur einame dirbti“, – pasakoja jau devynerius metus laidojimo paslaugų srityje dirbanti Dovilė.

Besimokydama Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre Dovilė atliko praktiką Vilniaus laidojimo rūmuose „Ritualas“, o po praktikos iš karto čia įsidarbino. Jauna moteris sako, kad emociškai jai tokį darbą dirbti nėra sunku, nes ji jaučiasi žmonėms reikalinga.

„Gal mano charakteris toks, kad galiu dirbti šį darbą, be to, kolektyve vienas kitą palaikome. Prisitaikyti padėjo ir bendrovės organizuoti mokymai, per kuriuos mums aiškino, kaip bendrauti su klientais, kaip elgtis kritinėse situacijose. Svarbiausia – save kontroliuoti ir išlikti šalto proto, dirbti atsakingai ir nuoširdžiai“, – apie savo darbą kalba Dovilė.

Ji pasakoja, kad laidojimo apeigos, nors ir panašios, kiekvieną kartą – individualios. Skiriasi įvairių tautybių ir tikėjimų žmonių poreikiai, kai kurias laidotuves reikia organizuoti pagal valstybinį protokolą, būna ir išskirtinių pageidavimų, pavyzdžiui, renkantis puošybos elementus, muziką ar atributiką.

Dovilė sako, kad artimuosius laidojantiems žmonėms reikia skirti daug asmeninio dėmesio, tačiau persistengti negalima. Svarbiausia, kad jie visada jaustų šalia esantį pagalbininką.

„Mes stebime, kaip vyksta ceremonija ir tuo pat metu galvojame, ar viskas parengta kitam žingsniui. Būna, kad iškyla netikėtų klausimų ir juos tenka išspręsti labai greitai“, – aiškina Dovilė.

Laidojimo apeigų specialistai kasdien bendrauja su žmonėmis, išgyvenančiais netekties skausmą, jie tą supranta ir žino, kad privalo užtikrinti ramią ir pagarbią atmosferą. Atlaidžiai reaguoja į kartais prasiveržiantį susierzinimą, džiaugiasi, kai sulaukia nuoširdžios padėkos.

„Iš pradžių draugai nustebdavo, sužinoję, kur dirbu, bet dabar jau ir jie supranta, kad mano darbas – ir reikalingas, ir naudingas. Kai tai suvoki, negatyvios asociacijos dingsta. O įgyta patirtis ir man pačiai pravertė, kai susidūriau su netektimi“, – atvirai kalba Dovilė.

Didelės įmonės jauniems specialistams patrauklesnės

Apeigų ir švenčių organizavimo specialistai Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre parengiami per dvejus metus. Moksleiviai čia mokosi kurti scenarijus ir organizuoti šventes, gilinasi į tradicijų skirtumus, gauna etikos, estetikos suvokimo, taip pat ekonomikos, buhalterijos ir verslo organizavimo žinių, jie mokosi apšvietimo, įgarsinimo ir kompozicijos pagrindų ir dar daug kitų dalykų.

Centro direktorės Ritos Pečiukaitytės teigimu, profesinis mokymas šiuo metu ypač populiarus, paslaugų verslo specialybių (apeigų ir švenčių organizatoriaus, kirpėjo, siuvinių gamintojo, vizualinės reklamos gamintojo, masažuotojo, floristo ir kitų) mokosi ne tik pagrindinio arba vidurinio ugdymo programą baigę moksleiviai, bet ir aukštąjį išsilavinimą jau turintys žmonės.

„Mokymosi sąlygos pas mus geros, moksleiviai gauna daug profesijai reikalingų žinių ir įgyja praktinių įgūdžių, darbdaviai mūsų parengtus specialistus vertina gerai“, – pasakoja Rita Pečiukaitytė.

Jos teigimu, bet kurią specialybę Vilniaus paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre įgiję jauni ar vyresni žmonės greitai galėtų susirasti Lietuvoje darbo, tik, deja, mažesnėse įmonėse atlyginimai nedideli arba siūloma dirbti nepilnu etatu, todėl kai kas bando kurti savo verslą, kai kas, ne paslaptis, ieškosi darbo ir užsienio šalyse.

Žurnalistė Gintarė Janiškienė

 atvira informavimo konsultavimo orientavimo sistema